OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC

Wybór optymalnych ubezpieczeń komunikacyjnych jest niezwykle skomplikowany i pochłania ogromne ilości czasu. Wielu kierowców rezygnuje ze skrupulatnych porównań i poszukiwań, corocznie tracąc na tym majątek.


Co to są ubezpieczenia komunikacyjne?
Przez ubezpieczenia komunikacyjne w polskim prawie rozumiemy wszelkie ubezpieczenia związane z ruchem lądowym pojazdów mechanicznych. Dzielimy je na:
– obowiązkowe (OC samochodu)
– dobrowolne (AC i NWW)
Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych zapewnia kierowcy komfort finansowy na drodze.
Wybór polisy ubezpieczeniowej zawsze powinien być poprzedzony szczegółowym porównaniem ofert. Podstawowymi czynnikami, które powinny znaleźć się w każdej analizie są: cena, zakres ubezpieczenia, rabaty. Wcześniejsze porównanie propozyjci może pomóc zaoszczędzić nawet kilkaset złotych lub uzyskać bardzo atrakcyjne warunki OC i AC przy podobnej cenie ubezpieczenia samochodu.


OC i AC należą do najczęściej wybieranych ubezpieczeń. Wspólnymi siłami OC i AC zabezpiecza kierowcę przed finansowymi skutkami odpowiedzialności na drodze. OC to ubezpieczenie obligatoryjne, chroniące przed odpowiedzialnością cywilną na drodze. W ramach OC właściciel czterech kółek może liczyć na rekompensatę pieniężną dla wszystkich uczestników wypadku.
AC natomiast wykupują tylko kierowcy, poszukujący dodatkowego zabezpieczenia auta. Zakres tego rodzaju ubezpieczenia nie jest jednolity. Najczęściej w umowie pojawiają się następujące adnotacje:
– wypłata odszkodowania na wypadek kradzieży;
– pomoc finansowa po zniszczeniach, powstałych w wyniku pożaru, czy działania; niekorzystnych czynników atmosferycznych;
– bezpłatne holowanie po wypadku, kolizji, czy usterce.


Porównując OC warto zwrócić uwagę przede wszystkim właśnie na cenę. Nie należy jednak wyciągać pochopnych wniosków – suma ubezpieczenia zmienia się pod wpływem wieku kierowcy, czy historii na drodze.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku AC. Porównywanie cen nie wystarczy. Szczególną wartość będzie tu miał zakres ubezpieczenia.


Comments are closed.