OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Rejestracja karty SIM w Polsce krok po kroku

Rejestracja karty SIM w Polsce krok po kroku

Dotychczas zakup karty przedpłaconej przedpłaconej karty SIM był możliwy w wielu punktach sprzedaży. Karty SIM można było bez problemu nabyć w kiosku z gazetami, na stacji benzynowej czy w sklepach z elektroniką. Sami operatorzy bardzo często organizowali różnego rodzaju wydarzenia promocyjne, podczas których rozdawali startery za darmo, a współpracujące z nimi sklepy dokładały karty do tabletów czy smartfonów. Ustawa antyterrorystyczna zmieni ten stan rzeczy i 25 lipca 2016 roku będzie ostatnim dniem, w którym możliwe będzie nabycie karty SIM na starych zasadach.

Każdy zakup startera od 26 lipca 2016 włącznie oznaczać będzie potrzebę jednoczesnej rejestracji nowo nabytej karty prepaid, do czego niezbędny będzie dokument potwierdzający tożsamość nabywcy – dowód osobisty lub paszport.

Jak zarejestrować swoją kartę SIM

Rejestracja karty SIM wymagać będzie wizyty w punkcie sprzedaży, który najwygodniej będzie odnaleźć korzystając z wyszukiwarki na stronie internetowej naszego operatora GSM. Zanim jednak wybierzemy się do salonu operatora, warto upewnić się, że mamy ze sobą wszystkie niezbędne informacje i dokumenty.

Po pierwsze, potrzebujemy numer telefonu i numer karty SIM, jaką chcemy zarejestrować. Ten drugi numer ten możemy odczytać z karty SIM, z karty startera, z którego wyłamywaliśmy SIMa, używając aplikacji odczytującej dane karty SIM

Drugą niezbędną rzeczą jest dokument potwierdzający naszą tożsamość, a w gromadzonych danych osobowych zostaną zapisane jego numer i seria:

  • dowód osobisty lub paszport, wraz z numerem PESEL dla obywatela Polski;
  • dokument tożsamości lub paszport dla obywatela pozostałych krajów Unii Europejskiej i Konfederacji Szwajcarskiej;
  • paszport lub karta pobytu dla obcokrajowców spoza krajów Unii Europejskiej.

W przypadku rejestracji numeru przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, niezbędne będzie podanie numeru REGON, KRS, NIP lub rejestr innego kraju UE.

Rejestracja karty SIM może zostać przeprowadzona tylko przez osoby, które ukończyły 13 lat. Jeśli użytkownikiem karty jest osoba młodsza, to rejestracji musi dokonać jeden z rodziców lub prawny opiekun. Oczywiście, kiedy dziecko osiągnie wymagany wiek, w przyszłości możliwe będzie przerejestrowanie karty SIM. Możliwa jest także rejestracja w imieniu innej osoby, pod warunkiem posiadania pełnomocnictwa poświadczonego notarialnie. Warto pamiętać, że każdy z operatorów GSM ma inny limit maksymalnej ilości numerów na kartę, jakie możemy zarejestrować na jedną osobę.

Operatorzy komórkowi starają się ułatwić proces rejestracji. W tym celu każdy z nich przygotował dedykowaną stronę internetową, na której zgromadził niezbędne informacje, opis przebiegu procedury, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a nawet formularz umożliwiający przygotowanie formularza rejestracyjnego, który możemy następnie wydrukować i zabrać ze sobą do punkty sprzedaży.

W przypadku operatorów wirtualnych, którzy nie posiadają własnych salonów, rejestracja będzie możliwa w placówkach partnerów, telefonicznie oraz przez wysyłkę niezbędnych dokumentów do operatora pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

Operatorzy zdając sobie sprawę z powagi sytuacji w jakiej stawia ich ustawa antyterrorystyczna i nie chodzi tu o dodatkowe obowiązki wynikające z powodu wymogu rejestracji kart SIM, a o przetasowanie na rynku prepaidów, do jakiego dojdzie do 1 lutego 2017. Dlatego też obecni posiadacze telefonów i internetu na kartę, a także przyszli, mogą liczyć na bonusy zachęcające ich do rejestracji kart oraz jeszcze ciekawsze oferty w przypadku przejścia na abonament. Oczywiście operatorzy nie mogli sobie odmówić próby odebrania klientów konkurencji i przygotowali również oferty dla osób, które zdecydują się zmienić sieć.

Nie czekaj do końca Twojej obecnej umowy.
Już dziś przejdź do Play i odbierz swój nowy wymarzony telefon.
Do czasu przeniesienia numeru korzystasz z abonamentu bez limitu za 0 zł.


Comments are closed.