OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Płatność kartą przez Internet

Jeżeli kupujecie coś w sklepie internetowym, ale z rożnych względów wolicie zapłacić gotówką przy odbiorze przesyłki, to tak jakbyście pisali e-mail a następnie drukowali go i wysyłali tradycyjną pocztą. Według sondazy aż 65% klientów sklepów internetowych woli tak płacić za zakupy.Decydować o tym może kilka czynników. Przede wszystkim przyzwyczajenie, ale także przekonanie, że tak jest bezpieczniej. Konsumenci uważają, że płacąc przy odbiorze zyskują pewność, iż zamówiony produkt dostaną. Tymczasem zwykle jest tak, że najpierw płacą kurierowi, kwitują odbiór przesyłki, a dopiero później sprawdzają, co jest w paczce.
Tymczasem za zakupy mozesz zapłacic kartą, a cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kliknięc.Zdarza się, że wiele osób może by i chciało zapłacić w sieci np. kartą albo innym nowoczesnym narzędziem, ale albo się boi, że ich dane wyciekną i posłużą cyberprzestępcom do wyczyszczenia rachunku bankowego

Na czym polega płatnośc kartą

Klient wybierając w sklepie intenetowym płatność karta jest przenoszony do serwisu swojego banku. Tam musi się zalogować korzystając z sobie tylko znanego hasła, a jego oczom ukazuje się już wypełniony formularz przelewu. Do klienta należy tylko autoryzacja transakcji metodą oferowaną przez bank. Informacja o dokonaniu płatności od razu trafia do sprzedającego, który natychmiast może rozpocząć przygotowywanie wysyłki. Przy tym sklep nie ma dostępu do żadnych danych wrażliwych klienta. Aby zapłacić za zakupy internetowe zwykłą kartą bankową, wcale nie trzeba mieć karty kredytowej. To warte podkreślenia bo wciąż wiele osób uważa, że debetowa karta się do tego nie nadaje.

Wadą tej metody płatniczej jest konieczność podawania przy każdej płatności szeregu danych, takich jak numer karty, data jej ważności oraz kod zabezpieczający z rewersu plastiku.

Na rynku kart płatniczych funkcjonuje kilka rodzajów plastikowego pieniądza:

  • Karta debetowa – wydawana przez bank, w którym posiadamy rachunek. Korzystając z karty wydajemy fundusze już zgromadzone na koncie, które jest natychmiast obciążane sumą wydatków.
  • Karta kredytowa – w tym przypadku korzystamy z limitu kredytowego przyznanego nam przez bank. Zadłużenie można spłacić pod koniec okresu rozliczeniowego lub rozłożyć w czasie, licząc się wtedy z koniecznością opłacenia odsetek.
  • Karta pre-paid (przedpłacona) – karta zasilona określoną kwotą pieniędzy, niepowiązana z żadnym rachunkiem bankowym. Służy do wypłat gotówki lub płatności na określoną sumę. Jest niespersonalizowana, może nią płacić każdy, kto podpisze się jako jej użytkownik.
  •  Karta obciążeniowa – łączy cechy karty kredytowej oraz debetowej, jest powiązana z kontem bankowym, z którego regularnie pobierane są środki na spłatę zadłużenia.

Bezpieczeństwo

Każda transakcja internetowa musi przebiegać bezpiecznie dlatego banki i agenci rozliczeniowi stosują najróżniejsze metody, aby zabezpieczyć twoje środki i poufne dane. Transmisja danych powinna odbywać się w bezpiecznym połączeniu za pośrednictwem protokołu SSL, który ma zapewnić najwyższy standard uwierzytelniania tożsamości. Upewnij się, że adres formularza z danymi zawiera protokół „https://” zamiast „http://”. W pasku adresu lub w lewym, dolnym rogu strony powinien również pojawić się symbol zamkniętej kłódki. To znak, że twoje dane są chronione przed dostępem osób trzecich.

Jednym z częściej spotykanych zabezpieczeń transakcji wykonywanych przy użyciu kart jest wymóg podania kodu CVV2 / CVC2. Są to 3 cyfry, które można znaleźć na karcie przy polu podpisu – wyjątkiem są karty American Express, w przypadku których kod stanowią 4 cyfry umieszczone nad numerem karty. O podanie kodu CVV2 / CVC2 możemy być proszeni podczas dokonywania zakupu na etapie wpisywania danych karty (takich jak numer czy data ważności). To proste zabezpieczenie ma na celu sprawdzić, czy dany klient rzeczywiście jest posiadaczem fizycznej karty, czy dysponuje tylko jej danymi.

Płatność kartą to szybki i wygodny sposób regulowania należności w sieci. Dzięki korzystaniu z takiej metody zyskujesz dodatkowe zabezpieczenia i możesz odzyskać pieniądze, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku. Pamiętaj, aby chronić swoją kartę i nie udostępniać jej danych. W przypadku zaginięcia lub kradzieży, niezwłocznie zgłoś to swojemu bankowi.

 

 

 

Comments are closed.