OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Czy walka z lichwą oznacza koniec chwilówek

Niedługo wejdzie w życie nowa ustawa antylichwiarska, która według załozeń ma uporządkować rynek pożyczek i kredytów. Zdania na temat tej ustawy są rózne,  eksperci finansowi twierdzą że wyeliminuje to część mniejszych firm, ale potrzeby ich klientów nie znikną. W efekcie urośnie szara strefa. Na co powinny przygotować się osoby korzystające z chwilówek?

Osobiście uważam że rzetelne firmy pożyczkowe nie znikną i dalej będą świadczyły swe usługi w odróżnieniu do róznych tzw szybkich pożyczek i chwilowek których ogłoszenia wiszą na słupach i płotach. Wszyscy znamy z róznych żródeł opinie o chwilówkach i są to najczęściej opinie negatywne ale większośc z tych którzy się wypowiadają nigdy nie korzystała z pozyczek. Jeżeli nie jestesmy pewni od kogo pozyczamy pieniądze najlepiej sprawdzić w internecie opinie na temat firmy lub upewnić się że firma jest zrzeszona w Związku Firm Pozyczkowych ( Z.F.P )


http://www.kochamykase.pl/chwilowki-online-prawdy-i-mity


Intencją pomysłodawców ustawy jest ochrona konsumenta przed nieuczciwymi pożyczkami, czyli ogólnie walka z lichwą.

Obowiązujące od 11 marca 2016 roku limity pozaodsetkowych kosztów wynosiły

25% kwoty kredytu + 30%  kwoty za kazdy rok trwania umowy ( suma kosztów całkowitych mniej niż 100%)

Obecnie limity kosztów wynoszą

10% kwoty kredytu + 10% kwoty za kazdy rok trwania umowy ( suma kosztów calkowitych mniej niż 75%)

Przykładowo przy pożyczce w kwocie 500zł na 30 dni maksymalne koszta wynosiły 141,60 zł.  Po zmianach maksymalne koszta to tylko 58,26 zł.


Najlepsze oferty pożyczek pozabankowych


Cięcie limitów  znacząco zmieniło sytuację na rynku kredytów konsumpcyjnych. W nowych ograniczeniach nie zmieściły się np. niektóre bankowe oferty pożyczek gotówkowych przewidujących prowizje sięgające nawet 30 proc. W przypadku firm pożyczkowych oferujących krótkoterminowe zobowiązania, zmianie uległy parametry niemal wszystkich produktów.

Definicja przestępstwa lichwy, zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, była do tej pory ułomna. Aby udowodnić tego rodzaju występek należało m.in. wskazać, że wykorzystano przymusowe położenie osoby otrzymującej świadczenie, a sprawca działał umyślnie i w celu osiągnięcia korzyści. Teraz zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat ma być żądanie od konsumenta nadmiernego świadczenia.

Czarna wizja likwidacji rynku pozyczkowego nie musi się spełnić. Uważam że dobre i sprawdzone firmy przetrwają i klienci będa mieli dostęp do duzo tańszych chwilówek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.