OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy ?

Decydując się na skorzystanie z kredytu lub pożyczki należy określić cel, na jaki mają zostać przeznaczone środki  z kredytu oraz ocenić własne możliwości finansowe. W dalszej kolejności  wybierzmy odpowiednim okres  kredytowania/spłaty (od 1 miesiąca do nawet 10 lat).  Jeśli potrzebujemy zastrzyku gotówki na bieżące wydatki, skorzystajmy z kredytu gotówkowego lub  pożyczki gotówkowej. Na zakup mieszkania wybierzmy kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. Pomocne w porównaniu kredytów i pożyczek są dwa parametry: RRSO (czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania) oraz całkowita kwota do zapłaty. RRSO to suma wszystkich odsetek, opłat, prowizji oraz innych kosztów kredytu przedstawionych w ujęciu procentowym w stosunku rocznym. Całkowita kwota do zapłaty to z kolei suma całkowitego kosztu kredytu  i całkowitej kwoty kredytu.


O pożyczkę hipoteczną mogą wnioskować osoby, które posiadają nieruchomość, na której zostanie ustawiona hipoteka, czyli po prostu zabezpieczenie dla banku, na wypadek, gdyby nie udało nam się spłacić pożyczki. Pożyczka hipoteczna przeznaczona jest dla dużych sum i w większości banków minimalna kwota, o którą możemy wnioskować to 50 tysięcy złotych. Natomiast maksymalna jej wysokość zależy od wartości nieruchomości, na której zostanie ustanowiona hipoteka. Jeśli porównujemy pożyczkę hipoteczną i kredyt gotówkowy, to zawsze cenowo korzystniej wypada ten pierwszy produkt. Niestety nie jest on tak dostępny, jak kredyt gotówkowy, a pierwszą i najważniejszą barierą w drodze do jego uzyskania jest hipoteka .Rozpatrując pożyczkę hipoteczną i pożyczkę gotówkową warto także zwrócić uwagę na maksymalny okres kredytowania. Jeśli zabezpieczeniem jest nieruchomość to możemy zadłużyć się nawet na 20 czy 25 lat, natomiast przy pożyczce gotówkowej maksymalny okres spłaty z reguły nie może przekroczyć 6-10 lat. Wnioskując o dłuższy okres spłaty możemy obniżyć swoją ratę, ale koniecznie trzeba pamiętać, że pomimo niższych płatności będzie to oznaczało także wzrost łącznych kosztów kredytowych. Spłacając kredyt dłużej zapłacimy więcej odsetek. W przypadku pożyczki hipotecznej dłuższy okres spłaty pozwala na zaciągnięcie większej kwoty. Zatem jeżeli nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska, to warto rozważyć rozłożenie spłaty na więcej lat.


Klient noszący się z zamiarem zaciągnięcia kredytu gotówkowego powinien wiedzieć, jakie wymagania wobec potencjalnych kredytobiorców mają polskie banki. Warunkiem podstawowym jest posiadanie określonej zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej, sprawdzanej przez analityków bankowych w BIK.
Najwięcej zależy od twojego dochodu netto. Klient musi posiadać stałe źródło dochodu, które buduje jego zdolność kredytową i wskazuje na to, na jaki kredyt gotówkowy, tj. o jakiej wysokości, może sobie on pozwolić. Najchętniej banki udzielają kredytów gotówkowych osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w przedsiębiorstwie lub prowadzą od pewnego czasu działalność gospodarczą, przynoszącą stabilne dochody. Akceptowalnym źródłem dochodu są też:

 • Umowy o dzieło,
 • Działalność rolnicza,
 • Renta i emerytura,
 • Umowa zlecenie.

Warto ubiegać się o kredyt gotówkowy, w banku, w którym posiadasz już np. konto oszczędnościowe czy osobiste. Zwykle to właśnie tam otrzymamy najlepszą ofertę na rynku na kredyt gotówkowy.  Bank może bez dodatkowych dokumentów sprawdzić wpływy na Twoje konto, a także ich regularność. To znacznie przyspiesza udzielenie zadłużenia. Wiele instytucji wstępnie posiada już przygotowaną ofertę kredytową dla każdego swojego Klienta, wyłącznie na podstawie danych, które gromadzą się w trakcie korzystania z rachunku  oszczędnościowo – rozliczeniowego. Jeśli chcemy skorzystać z promocyjnego kredytu gotówkowego w każdym innym banku , powinniśmy się nad tym dokładnie zastanowić. W okresie promocji warunki kredytowania na pewno będą świetne, ale po jej wygaśnięciu, nowe marże kredytowe, czy stawki składek ubezpieczeniowych mogą wywołać drastyczny wzrost kosztów kredytowych.

Więcej informacji uzyskasz sprawdzając ofertę oraz wyświetlając opisy poszczególnych ofert poprzez kliknięcia na bannery wybranych banków.

3 komentarze

 1. 31 marca 2017 by Krzysztof

  Ważne jest spojrzenie na dodatkowe opłaty, ubezpieczenia, opłata notarialna. Dobrym posunięciem jest też skorzystania z kalkulatora kredytowego (https://hipoteki.net/kalkulator-kredytu-hipotecznego/) Ten, który wymieniami rozbija wszystkie raty na części pierwsze, więc wystarczy rzut oka i mozna sobie poplanować wydatki. Coś czuję, że będę do niego za jakis czas często zaglądał. Tylko zgromadzić te 20% ww. do końca ;)

 2. 28 czerwca 2017 by Mariusz Kukowski

  W przypadku kredytów na większe sumy niż 100-200 tysięcy złotych najczęściej to kredyt hipoteczny będzie lepszym rozwiązaniem – można go rozłożyć na więcej lat więc i rata kredytu będzie niższa (oraz z uwagi na fakt zabezpieczenia go na nieruchomości) oraz oprocentowanie takiego kredytu będzie niższe. Trzeba pamiętać że w przypadku kredytu gotówkowego jeżeli posiadamy nieruchomość a nie będziemy w stanie spłacać gotówkowego to i tak nieruchomość zostanie zlicytowana. Warto więc się dobrze zastanowić, policzyć i poszukać rzetelnego doradcy kredytowego, który udzieli wszelkich niezbędnych informacji i ostrzeże nas przed podjęciem złej decyzji.

 3. 27 marca 2018 by PJ

  Biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny i gotówkowy rzeczywiście trzeba wziąć pod uwagę okres kredytowania. W przypadku nieruchomości tak jak napisał autor artykułu to 20-25 lat, przy gotówce
  do max 10 lat. Oczywiście zależy na jaki cel nam są potrzebne pieniądze. Jeśli mamy zamiar kupić mieszkanie, to wiadomo, że lepszy jest hipoteczny.