OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Zmiany przy zakładaniu kont przez internet

1 lipca weszła w życie nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, traktująca o możliwościach otwierania rachunków bankowych za pomocą przelewu aktywacyjnego z innego banku. Co to oznacza dla nowych klientów, którzy dopiero planują założenie konta przez internet?

Przy zakładaniu kont osobistych przez internet bank wymaga przelewu ( najczęsciej 1zł ) z innego konta jakie posiadamy w celu weryfikacji danych podanych w formulażu internetowym, Dane osobowe muszą być identyczne w obu przypadkach

Procedura otwierania kont przelewem od początku wzbudzała spore kontrowersje. Wykorzystywali ją masowo oszuści do kradzieży tożsamości i wyłudzania pożyczek.

Nowe wytyczne regulują przede wszystkim kwestię tzw. łańcuszków kont – sytuacji, w której rachunek założony za pomocą przelewu aktywacyjnego może następnie służyć do otwarcia kolejnego rachunku w innym banku za pomocą kolejnego przelewu aktywacyjnego.

Oznacza to, że choć zdalne zakładanie rachunków wciąż będzie dostępne, to przelew aktywacyjny będzie trzeba wykonać z konta, które już zostało zweryfikowane pod względem tożsamości klienta(a więc na przykład umowę podpisano w oddziale banku).

O tym, jaką decyzję podejmą banki, przekonamy się już w najbliższych dniach. Docelowo nie należy obawiać się, że zdalne zakładanie konta – jedna z najszybszych i najłatwiejszych metod – całkowicie zniknie. Trzeba jedynie uważać, by przelewy aktywacyjne wykonywać ze zweryfikowanego już konta.  Być może opcja przelewów zostanie zachowana wyłącznie do zakładania internetowych lokat. Z takich rachunków nie da się bowiem wykonać kolejnych przelewów i aktywować ROR

 
Comments are closed.