OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Jak zabezpieczyć konto przed złodziejami

Sposoby okradania nas z pieniędzy przez internet są coraz bardziej wymyślne. A banki wciąż nie chcą wziąć za to choćby części odpowiedzialności.

Najpopularniejszym sposobem stosowanym przez przestępców internetowych wciąż jest wyłudzanie za pomocą fałszywych e-maili „z banku” kodów dostępu do konta (login i hasło), a potem nakłanianie nas do tego, byśmy sami zatwierdzili transakcję, która prowadzi do przesłania pieniędzy na konta złodziei. Jak się to odbywa? Przestępcy, którzy wcześniej zainstalowali na naszym komputerze wirusa i mogą go zdalnie kontrolować, podstawiają nam na ekranie fałszywą stronę, na której „bank” prosi o potwierdzenie kodem SMS np. danych adresowych klienta. Jednocześnie są zalogowani na naszym koncie i zlecają inną operację – zdefiniowanie nowego odbiorcy przelewów.

Na naszą komórkę przychodzi SMS autoryzacyjny, a my mechanicznie zatwierdzamy transakcję, nie czytając, że SMS dotyczy nie potwierdzenia jakichkolwiek danych, tylko zdefiniowania nowego odbiorcy przelewów. Potem złodzieje po prostu przelewają wszystkie pieniądze klienta na ROR (np. likwidując lokaty, niekiedy też zaciągając kredyt online lub obciążając kartę kredytową ofiary).

Co zrobić, by nie paść ofiarą przestępców? Musimy w tym przypadku pamiętać o paru prostych zasadach: nie wolno odwiedzać „podejrzanych” witryn internetowych (są to np. witryny pornograficzne lub oferujące nielegalne oprogramowanie) i używać pojawiających się tam linków; należy używać tylko autoryzowanego, oryginalnego i aktualizowanego na bieżąco oprogramowania w telefonie i na komputerze; niezbędne jest weryfikowanie, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem protokołu bezpieczeństwa SSL (w większości przeglądarek sygnalizuje to pojawienie się „kłódki”, a początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https://);

Oto 10 zasad, które pomogą Ci zabezpieczyć konto internetowe

  1. Loguj się do konta bankowego, korzystając z własnego, zabezpieczonego sprzętu. Unikaj kawiarenek internetowych i komputerów, na których pracuje wiele osób. Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi.
  2. Zainstaluj legalne oprogramowanie i dobry program antywirusowy na komputerze lub w telefonie, na którym korzystasz z usług bankowości internetowej. Pamiętaj również o regularnych aktualizacjach.
  3. Sprawdzaj, czy wpisany w przeglądarkę adres internetowy jest poprawny. Fałszywe strony banków są łudząco podobne pod względem graficznym do tych prawdziwych. Mogą one różnić się np. jedną literą w adresie strony.
  4. Weryfikuj certyfikaty bezpieczeństwa świadczące o autentyczności stron, poprzez które łączysz się ze swoim kontem bankowym (protokół SSL). Upewnij się, że połączenie z bankiem jest szyfrowane (adres www rozpoczyna się od https:// oraz posiada symbol zamkniętej kłódki).
  5. Ustal trudne hasło logowania do swojego konta. Zmieniaj je co jakiś czas, nawet jeśli bank nie wymusza takiej zmiany. Nie zapisuj haseł – ani na kartce, ani w telefonie. Nigdy nie zezwalaj przeglądarce internetowej na ich zapisanie.
  6. Nie stosuj opcji „kopiuj-wklej” przy wypełnianiu formatki przelewu. Zawsze wpisuj numer konta „z palca”.
  7. Zamknięcie przeglądarki nie wystarczy do bezpiecznego zakończenia pracy na koncie internetowym. Korzystaj z opcji wylogowania.
  8. Pamiętaj, że banki nie proszą same z siebie o podanie hasła autoryzacyjnego. Nie ufaj wiadomościom e-mail lub SMS, w których jesteś obligowany do podania danych poufnych. Nie klikaj w linki zamieszczone w takich wiadomościach.
  9. Jeśli otrzymałeś wiadomość SMS o tym, że dokonałeś transakcji, a wiesz, że nic takiego nie miało miejsca, reaguj szybko. Koniecznie zastrzeż swoją kartę płatniczą, nawet jeśli masz ją nadal w portfelu.
  10. Jeśli korzystasz z bankowości on-line w swoim telefonie, zabezpiecz go przed kradzieżą. Skorzystaj z aplikacji, która pozwoli na zlokalizowanie Twojego telefonu w razie jego utraty. Zastosuj blokadę ekranu za pomocą kodu PIN, rysowanego wzoru, bądź odcisku palca.

Comments are closed.