OSTATNI GROSZ. Ogólnie o finansach i nie tylko.

www.kochamykase.pl

Dlaczego nie ufamy bankom

Czy ufamu bankom ? Niestety nie.  Wynika to z badań opini publicznej ale także znamy to z opini róznych osób. Większośc uważa że banki koncentrują sie na własnych  korzyściach, skupiając sie na zyskach. Nieufność Polaków do banków to efekt niskiej wiedzy finansowej, negatywnych własnych doświadczeń oraz niepokojących doniesień medialnych. – Osoby, które nie korzystają z usług finansowych często mają poczucie, że świat banków jest mało przystepny i nie zrozumialy.


Banki do swojego publicznego wizerunku przywiązują ogromną wagę. W reklamach i przekazach medialnych kreują się na instytucje przyjazne klientom. Uśmiechnięci ,znani i lubiani aktorzy zachwalają ich produkty a gdy udajemy się do banku okazuje się że to o czym mowili nie do końca odpowiada prawdzie bo trzeba spełnić szereg dodatkowych wymogów lub nie wszystko było powiedziane. Gdy szukamy jakiegoś produktu bankowego, więcej zaufania mamy do znajomych albo rodziny i to ich opiniami sugerujemy się przy wyborze konta czy kredytu na mieszkanie. Brak zaufania wynika głównie z tego, że przekazy PR-owe w ogóle nie pokrywają się z rzeczywistością.


Banki deklarują dbałość o klienta, ale rzadko kiedy przygotowują oferty dostosowane do indywidualnych potrzeb. Nie cenią też lojalności, bo więcej energii poświęcają w przyciąganie nowych użytkowników, niż w dbanie o tych, którzy klientami banku już są. Klientów zraża też ukrywanie ważnych informacji tylko po to, by kogoś skusić do kupna jakiegoś produktu. Tak jest na przykład z rachunkami osobistymi, które reklamuje się jako darmowe, podczas gdy opłat unika się tylko po spełnieniu pewnych warunków. Oferuje się produkty z dodatkowo płatnymi opcjami np.ubezpieczenia, nie informując o tym klienta.  Nierzadko nie ufamy bankom, gdyż ich procedury wydają jej się zbyt skomplikowane. Niektórzy boją się też, że w wyniku upadłości banku lub w inny sposób utracą wpłacone tam pieniądze.


 

Comments are closed.